Keten Tohumu Tozu
Keten Tohumu Tozu

Keten Tohumu Tozu (26421)

Fiyat : ₺14,00(KDV Dahil)

KETEN TOHUMU NEDİR ?

Bakbu Keten tohumu, Latince adı ‘çok şifalı bitki’ anlamına gelen ‘Linum usitatissimum’’ olan Keten, ketengiller familyasındandır. Anavatanı Türkiye, Mısır, Suriye ve Irak’tır. Günümüzde kültür bitkisi olarak Avrupa, Asya, Amerika’nın Kuzey ve Güney’inde de yetiştirilmektedir
Çok uzun yıllardır tekstil alanında kullanılan keten ilk kez Kuzey Amerika’da tohum amaçlı yetiştirilmeye başlanmıştır.
Haziran ve Ağustos aylarında ipek gibi yumuşacık, özgürlük hissi uyandıran masmavi ya da kendine has sarıçiçeklerle yaz mevsimini renklendirir. Lif ve yağ ketenleri olarak sınıflandırılır. Hemen hemen her çeşit toprakta rahatlıkla yetişebilir. Anadolu’da yazlık ve güzlük ketenler olarak dönemsel ekilir.  

KETEN TOHUMU NASIL KULLANILIR ?

  • Keten tohumu yoğurda, ekmeklere ve hamur işlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Sıcak yada soğuk kullanılmasında bir sakınca yoktur.keten tohumunun yapısı gereği kaygan bir tohumdur. Sivri uçlarından dolayı iyice çiğnenmeli yada günlük taze olarak öğütülüp öyle tüketilmelidir.
  • Vücutta omega eksiliği, kabızlık sorunu da var ise özellikle keten tohumunun özenle sıkılmış (“soğuk press keten tohumu yağı”) formunu kullanmanız hem daha kolay hem daha etkili olacaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR